Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żona nie zawsze odbierze pensję męża``

16 grudnia 2009 | Dobra firma | Krzysztof Gołębiowski

Prawo do żądania wypłaty poborów wchodzi do osobistego majątku pracownika, bez względu na to, w jakim jest małżeńskim ustroju majątkowym. A więc tylko on może je odebrać

Opublikowany z 13 listopada 2009 r. artykuł Tomasza Poznańskiego „Pensję z firmowej kasy odbierze też współmałżonek pracownika” wymaga kilku uwag polemicznych i uściślających.

Niektóre zaprezentowane przez autora tezy stoją bowiem w sprzeczności z treścią odpowiednich przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) oraz ich wieloletnią i w zasadzie niesporną wykładnią prezentowaną zarówno w doktrynie prawa rodzinnego, jak i prawa pracy.

Wyjaśnienia wymaga przede wszystkim relacja między istniejącym między małżonkami ustrojem majątkowym a obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę jednego z nich.

Autor, zauważając trafnie, że „do majątku wspólnego należy w szczególności pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków”, przyjął błędną tezę, że „już na mocy tego przepisu (chodziło o art. 31 k.r.o.) mąż lub żona mogą powoływać się na uprawnienie do otrzymania wynagrodzenia”.

Następnie zauważył, że z wypłatą wynagrodzenia małżonkowi pracownika związane jest ryzyko. Ma ono wynikać z potencjalnej możliwości zawarcia przez pracownika umowy majątkowej małżeńskiej, wprowadzającej ustrój rozdzielności, co z kolei spowodowałoby, że „wynagrodzenie za pracę nie będzie wchodziło do majątku wspólnego”.

Wierzytelność to nie to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8500

Spis treści
Zamów abonament